MUZYCZNA LOKOMOTYWA 2018/2019

Muzyczna Lokomotywa to cykl dziesięciu spotkań – audycji na żywo, podczas których profesjonalni animatorzy zabaw dla dzieci – śpiewaczka Pauza i kompozytor Bemol za pomocą muzyki na żywo i wspólnych zabaw wprowadzają uczestników warsztatów w zagadnienia sztuki, historii i muzyki. Każdy miesiąc, to podróż w inne rejony kultury. Rozpoczynamy we wrześniu od wprowadzenia do muzyki klubowej i klasycznej, by w październiku zachęcić dzieci do komponowania. W listopadzie będziemy muzycznie świętować Święto Niepodległości, a w grudniu Mikołajki. Odwiedzimy bohaterów popularnych bajek, ale i Wyspę Wielkanocną, Irlandię i Dziki Zachód. Wejdziemy na piracki statek i dopłyniemy do Japonii.

CO NAS WYRÓŻNIA?

  muzyka grana na żywo – instrumenty klasyczne, instrumenty etniczne i ludowe oraz te niekonwencjonalne – przedstawiona zostanie ich budowa i charakterystyczne brzmienie

  porównanie muzyki z innymi dziedzinami sztuki (plastyką, tańcem, teatrem) poprzez twórcze połączenie muzyki z rozwojem zdolności manualnych, które pobudzają kreatywność i wyobraźnie muzyczną wśród dzieci .

ceny, rabaty, bonusy
naklejka Małego Melomana

scenografia, kostiumy i profesjonalne nagłośnienie

  nawiązanie do treści podstawy programowej, patriotycznej, kultury Polski i Świata, Sztuki

  nauka przez zabawę

odkrywanie tajemnic powstawania spektakli teatralnych i baletowych, muzycznych rytuałów etnicznych, instrumentów muzycznych

poznanie artystów, kompozytorów, Wielkich Twórców Sztuki głównie Muzyki Polski i świata

program edukacyjny dostosowany do możliwości poznawczych dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym (osobny program)

Nowy, niespotykany dotąd
repertuar!

Naklejka Małego Melomana
dla wszystkich uczestników

Bum bum rurki, perkusjonalia
i japoński Teatr Kamishibai

Muzyczne Safarii

Wrzesień zaprasza na pełną przygód podróż po Safari. Dzikie tereny, pełne nieodkrytych jeszcze dźwięków. Stale zmieniająca się pogoda, szum traw, śpiew ptaków i ryk lwa... Wszystko to tworzy idealną symfonię! Wielu artystów różnych dziedzin sztuki czerpało inspirację z otaczającego ich świata: Messiaen, Karłowicz, Noskowski i wielu innych. Skrzypce, instrumenty dęte drewniane, perkusjonalia – wszystko to połączą mali odkrywcy!

więcej...

Kompozytorzy-Messiaen, Karłowicz, Noskowski
muzyka klasyczna, przyroda, obraz
instrumenty -skrzypce, inst. dęte drewniane, perkusjonalia

Krakowiacy i Górale

Polski folklor jest jednym z najbarwniejszych w Europie. Kolorowe suknie, surduty, kierpce, itp. Tak samo kolorowa jest muzyka ludowa. Witojcie! Czy można pomieszać kulturę mieszczańską z chłopską? Owszem. Diabelskie skrzypce? Nie ma się czego bać, to zwyczajny instrument. Chcecie się przekonać na własnej skórze, może na nim zagrać? Opowiemy o tym przy dźwiękach instrumentów ludowych. Porównamy ludową kulturę i sztukę

więcej..

Szymanowski, Kurpiński
muzyka ludowa, muzyka klasyczna, folklor
skrzypce, instrumenty , stroje ludowe

 Jeszcze Polska nie zginęła!

Czy znana jest Wam historia Paderewskiego, Wieniawskiego? Może wiecie coś na temat Wybickiego? Co ich łączy? Otóż symbole Narodowe. Znacie te podstawowe? Nasz program przedstawi historię Hymnu Narodowego – połączenia muzyki i poezji – dwóch siostrzanych muz.
Zagramy , zaśpiewamy , zrozumiemy .

więcej...

 

Nowowiejski, Wieniawski, Wybicki, Paderewski
muzyka klasyczna, poezja, historia Polski
fortepian, trąbka

Pastuszek i Opowieść Wigilijna

Jakże piękne i pełne wspaniałej muzyki są bajki Disney'a. Co stanowiło ich inspirację? Dźwięki saksofonów, i klarnetu oprowadzą po świecie sztuki filmowej i literatury, takich autorów jak Dickens, Andersen, Bracia Grimm, etc. Poznamy jak tworzona jest muzyka do filmu .. i czy najpierw kompozytorzy piszą muzykę a

więcej...

 

Baron, Jackman, Charles
muzyka filmowa, film, muzyka ludowa,
fortepian, klarnet, saksofon altowy, saksofon tenorowy, saksofon sopranowy

 Karnawał na Kubie w Rytmie Salsy

Która z muz, jest najbliższą siostrą muzyki – taniec. Bez siebie można je uznać za nieco dziwne. W gorącym okresie karnawału przy dźwiękach gitar, bongosów i różnego rodzaju perkusjonaliów uczestnicy audycji przeniosą się w świat Ameryki Łacińskiej, wyruszą w rytmie latynoamerykańskich utworów do tańca i będą mogli poznać dogłębnie jej kulturę i sztukę.
Nauczymy się kroków salsy, zagramy na instrumentach

więcej...

 

Santana, Venegas, Belanowa
muzyka latynoamerykańska, folklor, taniec, teatr, kulturoznawstwo
gitary, perkusjonalia, bongosy, gwizdki

Muzyczna Endorfinka

 

W jaki sposób najlepiej wyrazić swoje emocje? Oczywiście, że przez muzykę. Ekspresja (nie tylko muzyczna) wyraża dużo więcej niż słowa. Bardzo ciekawie opisują ją nauki przyrodnicze. Czy muzyka ma duży wpływ na nasze uczucia? Czy dzięki muzyce możemy się „nastrajać” i na czym to polega? Razem z Mozartem i Debussy'm pozytywnie nastroimy wszystkich obecnych milusińskich!

więcej...

 

Debussy, Mozart
Muzyka klasyczna, biologia, psychologia
Pianino, skrzypce, altówka, perkusjonalia

 Przejdźmy do puenty

 

Czarny i Biały Łabędź, to jedne z najbardziej pożądanych ról w Jeziorze Łabędzim Czajkowskiego. Historia najstarszej szkoły baletowej w Rosji . Przygotowanie układu tanecznego do muzyki – to oczywiste. Co gdybyśmy mieli skomponować utwór do choreografii? Odwróćmy kolejność i sprawdźmy! Przedstawiamy taniec i muzykę w możliwie najciekawszym połączeniu.

więcej...

 

Czajkowski, Rimski-Korsakow
Muzyka klasyczna, balet, historia, taniec
instrumenty klasyczne , baletnica

Parada Sztuk

 

Obraz, muzyka i taniec, te trzy muzy stale pląsają ze sobą po całym świecie. Stają się dla siebie inspiracją, żadna nie może istnieć bez pozostałych. Słyszeliśmy już góry i burze w romantycznych symfoniach. Picasso, Satie i wielu innych znanych artystów połączyło je w jedno. Stańmy się zatem malarzami z pomocą Pana Kreatora i spróbujmy stworzyć obraz,

więcej...

 
Satie, Picasso, Cocteau
Muzyka ekspresjonistyczna, malarstwo, historia sztuki
Pianino, flety, skrzypce, ukulele, perkusjonalia

 Cały ten Jazz

 

Jeżeli jazz, to oczywiście w najlepszym dętym wykonaniu przy towarzyszeniu energetyzujących rytmów perkusji. Nasi muzycy opowiedzą za pomocą przykładów muzycznych o historii jazzu i jego rodzajach i porównają go z klasyką. Pokażą na czym polega improwizacja muzyczna, która stanowi nieodłączny element tego gatunku muzycznego. Czy będziecie w stanie wskazać jeszcze jakieś różnice? Może uda nam się wspólnie wykonać jakiś w pełni improwizowany fragment muzyczny? Przekonajmy się!

więcej...

 

Coltrane, Parker, Coleman
Muzyka jazzowa, muzyka klasyczna
Saksofony, perkusja

Magiczne Dźwięki Ameryki Północnej

 

Muzyka i kultura ludów, które zamieszkiwały te tereny nie raz była już ekranizowana. Tajemnicze rytuały magiczne, pełne dobrych duchów, wielobarwnych dźwięków i mistycznych historii. Wszystko to udekorowane folklorystyczną wizją świata. Nasi wodzowie pokażą uczestnikom oryginalne instrumenty oraz stroje, które wykorzystywane są podczas obrzędów.

więcej...

 

Muzyka ludowa, folklor północnoamerykański
Perkusjonalia, rytualne instrumenty

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli spodobały Ci się nasze pomysły, zadzwoń do nas lub wyślij maila. Z przyjemnością odpowiemy na na wszystkie pytania dotyczące organizacji naszych muzycznych przedstawień!